SAĞLIK (İNGİLİZCESİ: HEALTH)

Ruhsal, bedensel, sosyal tam iyilik haline sağlık diyoruz. Sağlık mutululukla yan yana giden bir olgu. Ancak hasta olmama hali sağlık için oldukça yetersiz bir tanım, çünkü insan hasta değilken bağışıklığı 'idare eder' denilebilecek orta bir düzeyde de olabilir. Hasta olmamak sağlık halini anlatmak için uygun olmayan bir ölçüttür.

Üç HazineBunun yerine bağışıklık düzeyini koyuyoruz. Organizmaların bağışıklık sistemleri ne kadar güçlü olursa, sağlık düzeyleri de o kadar güçlü olur. Sağlık bağışıklıkla doğru orantılıdır ve bağışıklık gittikçe güçlendirilebilir.

Bağışıklığı, yani sağlığı etkileyen unsurlar çeşitlidir. Ruh ya da zihin sağlığı, duyguların özgür anlatımı, bedenin gevşek ve rahat olması, iç organ ve salgı bezlerinin işlevde olması, solumanın rahat ve derin akması, sosyal alanda bireyin ilişkilere rahatça girmesi ve yapıcı olması gibi birçok unsur bağışıklığı ve sağlığı güçlendirir.

Sağlık alanında da bütüncül (holistic) bir yaklaşımla karşı karşıyayız ve yine çigong, taici çüen ve şiatsu bu alanda yerlerini alıyorlar.