VADİ RUHU'NDA GÜNCEL GELİŞMELER

 

BODRUM'DA ÇİGONG ve TAİCİ ÇÜEN EĞİTİMLERİ

VADİ RUHU Çigong Okulu 2017 yılı yaz mevsiminde etkinliklerini Bodrum'da Yoga Center Bodrum'da ve Turgutreis Sabancı Parkı'nda sürdürüyor. Çigong ve taici çüen gruplarını Sabancı Parkı'ndaki çalışmaya topladık.

Yoga Center Bodrum
Yıldırım Beyazıt Cad. No: 21/2 Konacık Bodrum - MUĞLA
Tel: 0 532 343 23 09 (Nur Hanım)

 

ÖZEL DERSLER

Onkoçigong terapisi, çigong eğitimi

 

TÜRKİYEMİZİN ÇEŞİTLİ İLLERİNDE ETKİNLİKLER DÜZENLİYORUZ.

 

 

TÜM ÇİGONG, TAİCİ ÇÜEN VE BENZERİ İÇSEL SANATLARIN ÖĞRETMENLERİ OLARAK YURT ÇAPINDA BİR GİRİŞİME İMZA ATTIK,

ÖNCE 2016 YILININ AĞUSTOS AYININ SONLARINDA ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA YAKLAŞIK OLARAK ON ÖĞRETMEN OLARAK TOPLANDIK VE İÇSEL SANATLARI SEVEN, YAŞAMINA MAL ETMEK İSTEYEN ARKADAŞLARIMIZLA BULUŞUP TERTEMİZ ORMAN VE TAM BİR DOSTLUK HAVASINDA DÖRT TAM GÜN ÇEŞİTLİ ÇİGONG SİSTEMLERİNİ VE TAİCİ ÇÜEN STİLLERİNİ ÇALIŞTIK.

ARDINDAN 2017 YILININ HAZİRAN AYINDA INTERNA ADI ALTINDA DAHA DA ORGANİZE OLARAK İZMİT KARTEPE'DE (KARTEPE GREENPARK RESORT HOTEL'DE YİNE TÜRKİYE ÇAPINDA İKİNCİ BULUŞMAMIZI AYNI BİRLİK RUHUNDA VE FESTİVAL HAVASINDA GERÇEKLEŞTİRDİK.

INTERNA

Türkiye'de ve farklı ülkelerde faal yirmi kadar Tai Chi ve Qigong eğitmeninin bir araya gelerek oluşturduğu bir inisiyatiftir. Türkiye'nin Tai Chi, Qigong ve İçsel Sanatlar Platformudur. Bu Facebook grup sayfası Türkiye'nin tüm içsel sanatlardaki takvimini takip edebileceğiniz ortak buluşma ve hareket noktasıdır. Tai Chi olsun, Qigong olsun paylaşımlarınız için platformumuzu kullanabilir, yeni arkadaşlıklar kurabilir, etkinlikleri takip edebilirsiniz. Sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir platform oluşturabilmekten de memnuniyet duyacağız.

TEMEL ANLAYIŞIMIZ, BUNDAN SONRA HİÇBİRİMİZİN YALNIZ OLMADIĞIDIR.

www.interna.org adresli sitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

FACEBOOK'TA BİR GRUBUMUZ VAR.

"Youtube"da https://www.youtube.com/channel/UCEtT9douhssKO6XcNuiX2pQ adresindeyiz.

 

 

VADİ RUHU Çigong Okulu - MAKSİMUM Yaşam İşbirliği

Maksimum Yaşam Muğla - Bodrum'da çeşitli bilim ve disiplinlerden uzmanların çalıştığı bir tamamlayıcı tıp kurumudur. 2017 yılının Ekim ayında Konacık'taki yerimiz açılacaktır; açılış gününü bildireceğiz.

Dahilî tıp ve kalp, damar alanlarında uzman Dr. Halil Ertürk, klinik psikolog Dilek Yörük, içsel sanatlar eğitmen ve terapisti Hakan Onum, İyengar Yoga eğitmeni Natalia Doğru, beslenme uzmanı diyetisyen Büşra Pehlivan, gastronom Pelin Dumanlı, hemşiremiz Kadriye Macit, misafir ilişkileri ve organizasyonda Ezgi Karayün ile oluşmaya başlayan ekibimize akupunktur uzmanı ve zaman içinde tamamlayıcı / alternatif tıp alanlarından uzmanlar da katılacaktır.

http://www.maksimumyasam.com

 

 

BODRUM DIŞI ETKİNLİKLER

VADİ RUHU Çigong Okulu İstanbul 8. Etkinliğini Selâmiçeşme Özgürlük Parkı'nda yaptık. Tüm katılımcılara teşekkür ederiz. 9. Etkinliğin bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

 

VADİ RUHU Çigong Okulu İstanbul 9. Etkinliği

21, 22 Ekim 2017
Demokrasi Parkı, Maçka

21 Ekim Cumartesi
Kas ve Tendon Değiştirme Yöntemi (Yi Cin Cing)
10.30 – 12.15
Katılım Ücreti: 240. - TL (Başlayacak olan öğrenciler için),
200. – TL (Bu sistemin eski öğrencileri için)
İçsel Çigong Masajı (Tuina)
15.45 – 17.00
Katılım Ücreti: 220. - TL

22 Ekim Pazar
Taici Çüen (Kısa ve Uzun Dizi Çalışması)
10.00 – 12.30
[Eski öğrencilere (88 kalıplık) uzun dizi, yeni öğrencilere (10 kalıplık) kısa dizi eğitimi verilecektir.]
Katılım Ücreti: 150. - TL (Başlayacak olan öğrenciler için),
100. - TL (Başlamış olan öğrenciler için)
Fan Teng Gong
15.45 – 18.00
[Düzey durumlarına göre öğrencilere farklı içerikler gösterilecektir.]
Katılım Ücreti: 260. – TL (Başlayacak olan öğrenciler için),
200. – TL (Başlamış olan öğrenciler için)
Tümüne Katılım:  750. - TL

Ödeme
(En geç 13 Ekim 2017, Cuma)
Yapı ve Kredi Bankası, Bodrum Karya Şubesi, Şube No: 962
Mehmet Hakan Onum adına 45476852 numaralı bireysel hesap
IBAN TR08 0006 7010 0000 0045 4768 52


KAS VE TENDON DEĞİŞTİRME YÖNTEMİ
Kas ve tendonları hareketlendirip esnek kılmak yöntemi anlamına gelir. Hintli rahip Bodidarma'nın Çin'deki Budacı Şaolin tapınağına getirdiği bir sistemdir, Budacı rahiplerin hareketsizlikten bozulan sağlıklarını düzeltmiştir.
Kaslar ve tendonlar günlük yaşamda yeterince kullanılmadığı sürece ileri yaşlarda işlevleri zayıflar ve sarkmaya uğrarlar, bedenin atletik görünüşü yitirilir. Bu sistem Zayıflayıp gevşemiş kas ve tendonları kuvvetli ve dayanıklı kılmak amacıyla tasarlanmıştır, hem kas ve tendon sağlığını ayakta tutar, hareket ve kavrama yeteneklerini ileri yaşlara taşıma olanağı sağlar, hem bedenin güzel görünüşünü korur, hem de meridyenlerin üstündeki yaşam enerjisi akışlarını iyileştirir.
Okulumuzda on (+2) alıştırmadan oluşan bir dizisi öğretilmektedir. Bu sistemde kas ve tendonlar çoğunlukla uzuvları devindirmeden, oldukları yerde kasılıp gevşetilerek çalıştırılır. Kasları bu çalıştırma biçimine bilimsel dilde izometrik çalıştırma denir. İzometrik kas çalışması kasların dayanıklılığını arttırır.

 

İÇSEL ÇİGONG MASAJI
Belli başlı can yuvalarını (aku noktaları) ve enerji kanallarını uyararak yaşam enerjisini ve duyguları düzenler, canlılığı güçlendirir, ruh ve bedeni iyileştirir ve çeşitli kronik sağlık sorunlarını giderir.

 

FAN TENG GONG
(Ejderhanın Çocukların Uçmayı Öğretme Yöntemi)

Orta İmparatorluktan (Çin) Bir Sağlık Devrimi, Etkili Bir Kendini Şifalandırma Sanatı
Bir çigong sistemi olan fan teng gong batılı ülkeler içinde en çok Almanya’da yaygınlaştı ve son yıllarda Alman basınında özellikle kanser tedavisindeki büyük başarısı nedeniyle dikkat çekti.
Fan teng gongun simgesel algılanması gereken çeşitli karşılıkları vardır. Aşağıda bunlardan, birbirinden biraz farklı üç anlatım biçimini görebilirsiniz:
Sıradan bir insanın göğe yükselme yöntemi ya da uçma sanatı
Sıradan bir insana, ejderha gibi uçabilme olanağı veren yöntem
Ejderhanın, çocuklarına uçmayı öğretme yöntemi
Bunların hepsi temelde, sıradan, ortalama bir insanın “uçmayı” başarabileceği mesajını verir. Doğal ki, burada uçmak güçlü bir sağlığa ulaşmayı ve ruhsal açıdan gelişmeyi simgeler.
Fan teng gongun uzandığı geçmiş sekiz yüz yıl ile bin yıl arasında değişir. Sanat bu uzun süre boyunca Çin’de ustadan öğrencilerine gizlilik içinde iletildi. Sanat halka ilk olarak yine Çin’de seksenli yıllarda Lü Şüe-čı adlı usta tarafından açıldı. Lü Şüe-čı yaklaşık olarak otuz yıldan bu yana Çinli ve diğer çigong öğretmenlerine fan teng gong öğretmektedir.
Fan teng gong geleneksel bir Daocu çigong sistemi, bir ayakta durma çalışmasıdır. Çigongun, durarak yapılan, yumuşak ve içsel (dahilî işlevlere yönelik) stillerinin içinde yer alır. Enerjetik etkisi büyük, üst düzeyli bir çigong sistemidir. Birkaç yüzyıl boyunca denenmiş ve günümüze ulaştırılmış, az sayıdaki geleneksel çigong türleri arasında olması fan teng gongun değerini ortaya çıkarır.

Uygulama

Dört temel, on ana alıştırması, çıkış alıştırmaları ve oturarak yapılan bir çalışması vardır. Ayakta yapılan alıştırmalar çeşitli el ve kol duruşlarından ve pozisyon geçişlerinden meydan gelir. Sağlık ve hastalık durumlarında çalışırken dönülmesi gereken yönler vardır.
Uygulayıcı, ayakta çalışırken kendi ellerini sistemli bir biçimde kendi bedeninin belli alanları üstünde tutar. Böylece el ayalarındaki emek sarayı noktaları ile bedendeki aku noktaları arasında, bedenin kendini iyileştirme güçlerini büyük oranda uyaran, güçlü bir enerji akımı meydana gelir.
Daha önce olasılıkla küçük bir dere gibi duyumsanan enerji akımı, fan teng gong çalıştıkça büyük bir ırmağa dönüşür ve uygulayıcıları büyük miktarda taze enerjiyle besler. Bunun doğal sonucu olarak bedensel, zihinsel ve duygusal enerji ketleri çözülür, yaşamımızı güçleştiren engeller süpürülüp giderilir, meridyenler geçirgenleşir, enerji sistemi temizlendiği için tüm bedendeki enerji akışı uyumlu hale gelir ve yeni enerji alınabilir. Uygulayıcı bedenine akan yeni bir enerjiyle birlikte hoşuna giden bir sıcaklık duyumsar. Bu, çigong türleri içinde ender görülen bir etkidir.
Ayakta yapılan alıştırmaların her biri bir öncekinin üstüne temellenir. Alıştırmaların en kısa ve en uzun çalışma süreleri belirlenmiştir. Doğal ki, kendinizi bu sürelere katı bir biçimde uymaya zorlamamalı, deneyim ve bedensel dayanıklılık düzeyinizi dikkate almalısınız. Deneyiminizi geliştirdikçe ayakta daha güçlü durabilir ve böylece kural sürelere uyabilir hale geleceksiniz. Bu süreçte hiçbir zaman baskısı söz konusu değildir.

Ruh-Beden Sağlığına Etkileri

Fan teng gong doğal olarak, ruhu yatıştırmaya ve her tür hastalığa karşı dirençli kılmaya da pek uygun bir yöntemdir.
Özel çalışmalar yapmadıkça, yaşamı teşvik eden ortamlarda yaşamadıkça insanın yaşam enerjisi çoğunlukla zayıflar, bünye hastalığa yatkınlaşmaya başlar ve canlılığını hızla yitirir. Burada fan teng gong etkili biçimde devreye girer. Öncelikle dört temel alıştırma ile ağır enerji ketleri çözülüp atılır ve beden, yüksek enerji potansiyeline hazırlanır. Ardından gelen on ana alıştırmayla ruh-beden adım adım çok daha fazla taze enerjiyle beslenir ve dengesizlikler giderilir. Düzenli uygulayarak ellerinizi şifalandırıcı ellere dönüştürür, kendi kendinizi iyileştirirsiniz. Sonunda oturarak yapılan çalışma sizi evrenle birlik haline sokar.
Fan teng gongda ağırlıklı olarak karaciğer enerjisiyle çalışılır, çünkü birçok hastalanma sürecinin temelinde karaciğer işlevi yatar ve karaciğerin çalışması zehirlerden arınmadan sorumludur. İlk haftalarda öncelikle enerji sistemini temizlemek için temizleme alıştırmaları yapılır. Enerji ketleri yumuşak ve temkinli bir şekilde giderilir. Bu özelliği fan teng gongu herkesçe güvenli bir şekilde kullanılabilir kılar. Devam eden ana alıştırmaların her biri tek tek iki hafta süreyle çalışılarak önce karaciğer meridyeni, sonra diğerleri ve her şeyden önce küçük gök döngüsü olmak üzere meridyen sistemi geçirgen hale getirilir. Çalışırken beden ısısı yükselir ve güçlü bir ısınma hissedilir ki, bu, eğer varsa kanser hücrelerini güçlü bir şekilde öldürür.
Geleneksel Çin tıbbı birçok bedensel ve ruhsal dejeneratif (yapı bozulması ve işlev yitimi ile ilgili olan) süreci ve ağır hastalığı, kullanılıp durgunlaşmış çinin, sorunu yaşayanın kendi kendine atıp kurtulamadığı aşırı soğukluk birikimi olarak görür. Bu kullanılmış yin enerji soğuktur ve güçlükle aktığı için yüksek dozlarda birikirse, kolayca enerji ketleri oluşturur ve sonuçta bir takım hastalıklara meydan vermiş olur.
Düzenli fan teng gong çalışarak bu tür yakınma ve hastalıklar engellenmiş olur. Uygulamanın yarattığı sıcak enerji bedende serbestçe akarak enerjetik “buzlanma”ları giderir ki, bu da zihin - bedene zehirleri attırıcı, uyum kazandırıcı ve güçlendirici etki yapar.

Fan Teng Gong

Bağışıklık sisteminin güçlendirir.
Sağlıklı uyku alışkanlığı kazandırır.
İç huzuru ve dinginlik sağlar.
Kanser, MS ve Aids’te yüksek tedavi etkisi olur.
İş görme yeteneğini iyileştirir.
Sezgi ve yaratıcılığın arttırır.
Belleği iyileştirir.
Yaşama sevinci verir.
Üst düzeyli hedefler söz konusu olduğu zaman da fan teng gong, geleneksel olarak kanser ve diğer ağır hastalık hallerinde çalışılabilecek kadar etkili ve yüksek enerjili bir çigongdur. Ancak tabii ki, çalışmak için hasta olmak gerekmez, çünkü FAN TENG GONG SAĞLIĞI KAZANMAKTAN, HASTALIKLARDAN KORUNMAYA VE BELLİ BİR SAĞLIK DÜZEYİNİ TUTTURMAYA, ORADAN DA KENDİNİ RUHSAL ALANDA YETİŞTİRMEYE KADAR TÜM KADEMELİ GELİŞME YOLLARINI İÇERİR. Bu özellikleri nedeniyle fan teng gong üst düzeyli alıştırma sistemleri içinde yer alır.


TAİCİ ÇÜEN
Taici çüen özgünleşmiş bir çigong, yani bir yaşam enerjisi çalışmasıdır. İleriki aşamaları göz önüne alınırsa, bir öz savunma sanatı olmakla birlikte temelde yaşam enerjisini yoğunlaştırmayı, uzuvlara yaymayı, tüm bedende dolaştırmayı ve Yer ve Gök ile serbestçe iletişime sokmayı öğretir. Bedeni bir makine gibi yüksek tempolu çalıştırmayan, yorulma hissi yaratmayan, her yaşta yapılabilen bir hareket etme sanatıdır. Bu sanat dirençsizlik öğretisini yaşama geçirir. Taici çüenin meditatif çalışmaları, hazırlanma hareketleri, dizi hareketleri ve ileri düzeylerinde iki kişiyle yapılan öz savunma alıştırmaları vardır.

alternatif tıp

Taicinin sözcük anlamı Yüce Köken, Yaşamın Yüce Soluğu, çüenin ise sıralı hareketler ya da yumruktur. Çinliler tarafından binlerce yıldan beri bir yaşam tarzı olarak sürdürülen taici, yaratıcı bir boşluktan çıkan doğal değişim, dönüşüm hareketlerinin anlatımıdır. Çok eski zamanlarda Çin’deki Daocu (Taocu) ustalar bu hareketlerin ilkelerini insan bedenine uyarlamaya başlamışlar ve bedensel hareketleri zaman içinde belirginleştirmişlerdir. Aşağı yukarı dörtyüz yıl önce ortaya taici çüen adı altında hareket etme sanatı ya da bilimi çıkmış, günümüze aile stilleri aracılığıyla gelmiştir.

Stilleri
Sanatın geçmişi ile ilgili birbirilerinden farklı görüşler vardır. Taici çüen günümüze aile stilleri ile geldi.
Bu alanda adı geçen ilk kişi efsanevî Daocu rahip Çang San-feng'dir. Bir görüşe göre gördüğü bir düşten esinlenerek Sung Hanedanlığı'nın son zamanlarında sanatı ortaya koydu. Ancak Çang San-feng'in adı nei çia (içi eğiten okul) adlı bir okulla ilişkilendirilmektedir.
Diğer bir görüş, yine Çang San-feng'in Tang Hanedanlığı döneminde (618 -907) benzer hareketlerle savaş sanatı çalışan dört ayrı okulu birleştirerek taici çüeni yarattığıdır. Ancak konunun araştırmacıları ve öğretmenler bu görüşü geçerli görmemektedirler.
Üçüncü görüşe göre sanatı Şansi eyaletinden Vang Tsung-yüe adlı bir gezgin ortaya koydu. Sanatı sistemli tanıtan "Taici Çüen Üzerine" adlı bir yapıt hazırladı ve Honan eyaletinde Çenciagu köyünde Çen ailesine sanatı tanıtıp öğretti. Öncüllerinin deneyimlerini toplayıp taici çüeni ortaya çıkardığı düşünülmekle birlikte ilk olarak nerede ve kimden öğrendiği belli değildir.
Dördüncü görüş sanatın Ming Hanedanlığı'nın (1368 - 1644) son zamanlarında Çenciagu köyünden Çen Vang-ting adlı kişi tarafından ortaya çıkarıldığı yönündedir. Çen Vang-ting, sanatın ilk aile stili olan Çen stiline adını veren Çen ailesindendir ve bu ailenin tarihî kayıtlarına göre Çen stilinin ustasıdır. Bu görüşü Çen ailesinin ardılları savunmaktadır.
En eski Çen stili Çen Vang-ting'inkidir ve büyük daireler boksu diye anılır. Aynı aileden Çen Yu-pun yeni Çen stili olan küçük daireler boksunu, onun öğrencilerinden Çen Çing-ping ise daha yavaş çalışılan ve birbirine görece bağlı hareketleri olan Çaobao stilini yarattı. Çaobao bu stilin yaratıldığı yerin adıdır. Çen stili genel olarak sert savaş sanatlarının ruhunu barındırır. Dizisi değişken hızlarda çalışılır.
Yang stilinin yaratıcısı Yang Lu-çan'dır. Yang Lu-çan Çen ailesinde eğitim gördü. Öğrendiği savaşçı Çen stilini aşamalı olarak değiştirip daha çok sağlıklı kalmaya yönelik bir yönteme dönüştürdü. Oğullarından Yang Çien-hoğ babasından öğrendiği diziyi gözden geçirip orta çerçeveyi (orta stili) yarattı. Onun oğullarından Yang Çeng-fu da orta stilin hareketlerini düşük hızlı ve sürekliliği olan zarif bir tarza dönüştürüp büyük stili ortaya çıkardı. Yang stili ilk zamanlarda Çen stilinin sertliğine yakındı. Ancak üç kuşak boyunca değişim geçirdi ve savaş sanatı özelliklerini koruyarak ruh-bedensel sağlık ögelerini ortaya çıkaran yumuşak bir uygulama haline geldi.
Büyük stil günümüzde en yaygın çalışılan stildir. Uzun Yang dizisinin ve Çeng Man-çing'in kısa dizisinin stilidir. Oldukça açılan, basit, yumuşak, akıcı, hafif, doğal ve eş hızda yapılan hareketler Yang stiline özgüdür. Yang stili dünyada en yaygın çalışılan stildir. Okulumuzda seksen sekiz kalıplık ikinci uzun dizisi ve on kalıplık kısa dizisi çalıştırılmaktadır.
İki ayrı Vu stilinden söz edilir. Birisi Vu Yu-şiang'ınkidir. Bu stil taici çüen Çen ve Yang stillerinin bir karışımıdır. Titizlikle uygulanan beden teknikleri, bütünlük içindeki hareket rutinleri, akıcı ve yavaş hareketler ve tam adımlarla kof olanlar arasındaki net ayrım bu stile özgüdür.
Diğer Vu stilinin kurucusu olan Mançu uyruklu Çüen Yu hareketleri yumuşak çalışması ile tanındı. Sanatı öğrettiği oğlu adını Vu Cian Çüen olarak değiştirmişti. Vu Cian Çüen'in yuvarlak hareketlerden oluşan basitleştirilmiş akıcı dizisi Çin'de halkın yaygın kabulunü gördü.
Dördüncü aile stili Sun Lu-tang tarafından geliştirildi. Şinyi çüen, bagua çang ve taici çüenin güçlü yönlerini araştırdı, "Taici Çüen Sanatı" adlı kitabı yazarak Sun stilini yarattı. Bu stilde öne çıkma ve geri çekilme hareketleri doğal ve yumuşaktır, yön değiştirirken hareketleri bağlamak için serbest açılma ve kapanma adımları atılır.
Bir metrekarelik alanda çalışılabilen Lee stili de günümüzde çalışılan stillerdendir.

 

 

Güncel çalışma planını Çalışma Planı başlıklı sayfaya giderek öğrenebilirsiniz.

 

 

Sitemize bir Belgelik sayfası ekledik.

 

 

"Facebook"ta grubumuz var:
https://www.facebook.com/groups/274421069249285/
Ayrıca 2015 yılının Mart ayında bir sayfamız oldu:
https://www.facebook.com/vadiruhusayfasi

 

 

Çalışmaların gün ve saatleri için lütfen Çalışma Planı sayfasına, katılım tutarlarını öğrenmek için Katılım Tutarları sayfasına bakınız.

Çalışmalara katılma kararı vermeden önce lütfen Çalışma Planı sayfasındaki 'Çalışmalara Katılacak Dostların Dikkatine ...' başlıklı metni okuyunuz, önemlidir.

Vadi Ruhu Çigong Okulu'nun eğitim verdiği yerlerin adreslerini çalışmalara katılmaya karar vermeniz durumunda lütfen sorarak öğreniniz.

Hızlı iletişim için yüz bankasındaki (facebook) Vadi Ruhu Çigong Okulu adlı gruba üye olabilirsiniz. Üye olurken lütfen gerçek ad ve soyadınızı belirtiniz.

 

 

İletişim Formu