VAİ RUHU ÇİGONG OKULU ÖĞRENCİLERİNİN DENEYİMLERİ


Çiğdem Kürklü, Profesyonel Tur Rehberi
"Taici çüen çalışmaları genel vücut kondisyonumu arttırdığı gibi bacak kaslarımın şekillenmesini ve güçlenmesini sağladı, "çi" farkındalığını başlattı, çalışmalar sonrası bir yandan zihinsel sakinlik bir yandan da vücudumda zindelik ve enerji artışı yarattı."

Berkay Ayberk
Altı sağaltıcı sesle allerjik tepkileri zayıflamaya başladı.

Çiler İlhan

Tülay Gürel

Mine Nayır, Prof. Dr. Diş Hekimi
Operasyon geçirmiş, kemoterapi gören bir kanser (karaciğer ve kalın bağırsak) hastasıydı. Sağaltıcı sesler, rüzgâr yürüyüşleri ve büyük düzenleyici alıştırmayla kemoterapinin yan etkilerini neredeyse hissetmedi ve kontrollerinde temiz çıktı.

Meral San
Haşimoto tiroiditi; içsel gülümseme, arınma çigongu, altı sağaltıcı ses, rüzgâr yürüyüşleri ve büyük düzenleyici alıştırma, yüzen ejder; hastalığı gerilemeye başladı.

Gülşen Balkanlı
Derisindeki yanıklığı deri solunumuyla geçirdi.

Tansel Doğanay (40), Mart 2006, Müzisyen
Ekim 2005ten bu yana güç toplama ve turna kuşu solunumları, sekiz brokar, ağaç duruşu, meridyen alıştırmaları ve beş Tibetli sistemlerini çalışıyorum.
Çigong en etkili sporlardan daha sağlıklı. Kaslarımı yormadan çalıştırma yetisini kazandım. Stres ve endişeden kurtulmanın yanında düzenli uyku, dinçlik ve hayat coşkusu deneyimlerimden dolayı iki yıldır devam ediyorum. Hastalıklardan korunma (özellikle grip), sıhhatli kilo kaybı ve kendi akupunktur noktalarına masaj yeteneklerini kazandım. Herkese bence yoga, Pilates gibi diğer kavramların içinde en etkilisi olan taici - çigong yapmalarını tavsiye ederim.

Zeynep Sayın (45), 9 Mart 2006

Öğretim üyesi, Prof. Dr.
2005 yılının Ekim ayından bu yana haftada iki ilâ dört kez kaplumbağa solunumu, yüzen ejder ve ağaç duruşları çalışıyorum. Üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci boyun omurları hizasında beş milimetrelik omurilik sıkışması (kord basısı) vardı (on iki milimetre olması gereken omuriliği kesiti yedi milimetreye inmişti). Bu sıkışma kayboldu, yalnızca dural kese (omuriliğin çevresindeki kese) sıkışması (basısı) kaldı. Başağrılarım geçti. Ağrı kesici kullanmadan uyumaya başladım. Enerjim ve zihinsel kapasitem arttı.

Hale Sezer (57), Mayıs 2006
Yang stilinin seksen sekiz kalıplık taici çüen dizisi ve sekiz brokarı (beş yıl), ağaç duruşları ve yüzen ejder çalışıyorum.
2002 kış aylarında başlayıp okulların yaz tatiline kadar taici dizisinin ilk bölümünü haftada bir günlük bir sıklıkla çalıştım. Yaklaşık olarak 2004 başlarında taici çüene tekrar ilk bölümle başladım. Okulların 2005 yaz tatiline kadar hiç ara vermeden üçüncü ve son bölümünü haftada iki gün çalışarak bitirdim. 2005 Ekim ayından beri de haftada iki gün çalışıyorum.
Taici hareketleri, ara da versem, kaslarımda hiçbir ağrıya neden olmuyor. Benim için hareketli bir meditasyon, çok rahatlatıyor.
Kendimi yataktan kalkamayacak kadar kötü hissettiğim zamanlarda bile taiciden sonra kendimi canlanmış ve iyi hissediyorum.
Her yaşta, yorulmadan ve zevkle yapılacak bir spor olduğunu düşünüyorum.

Neclâ Köse, Sanatçı
Bedensel hareketli bir yaşamı sever ve on üç yıldır hala taici çüen çalışmakatadır.