ALTERNATİF TIP

Tamamlayıcı tıp kavramı doğmadan önce uzun süre bu alana sokulan bütün tıp alanlarına alternatif tıp dendi. Homeopati, osteopati, refleksoloji, akupunktur, geleneksel Hint, Tibet ve Çin tıp okulları ve daha niceleri modern tıbbın yetersiz ya da başarısız olduğu durumlarda çare oldu. Böylece bu yaklaşımlar modern tıbbın yerini alacak alternatifler olarak görüldü ve ortaya alternatif tıp kavramı çıktı.

alternatif tıpAncak hiçbir tıp alanı bir diğerinin alternatifi değildir, çünkü, Vadi Ruhu Çigong Okulu olarak doğal yöntemlerden yana olsak da, her tıp yaklaşımının başarılı olduğu alanlar vardır. Her biri bir diğerinin açığını kapadığı için aralarındaki işbirliği, verilen sağlık hizmetini üstün düzeyli kılar. Modern tıp mekanik ve bölgesel yaklaşımlarda ustalaşmıştır, ancak işlevsel bütünlüğü göz ardı eder. Buna karşın Hint ve Çin tıp yaklaşımları bu alanda başarılıdır. Modern tıp hastalığın görünür nedenlerini giderirken, Uzak Doğulu tıpçılar insanın bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalanmaya karşı direnç geliştirirler. Modern tıbbın teşvik ettiği ilâçlar hastalarda yan etkilere neden olurken yaşam enerjisiyle çalışan tıp okulları bu etkileri hafifletmede ya da gidermede başarılı olurlar.

Böylece farklı yaklaşımları birbirleriyle yarıştırma yerine işbirliğine giderek ortak kullanma düşüncesi doğdu ve yaşam enerjisi ve titreşimlerle çalışan, işlevlere yönelen bütün organik ya da vitalist (canlıcı) tıp okulları tamamlayıcı tıp adı altında toplandı.